İstanbul’un en güzel sosyete pazarları burada

http://yenisafak.com.tr/resim/site/eenb0c50fab80c47b1f0by.jpgİstanbul’un en güzel sosyete pazarları burada

Her semtte kurulan pazarlarda, çevre şehirlerden gelen çiftçilerin ürünleri de satılıyor. İşte semt semt pazarlarımızın listesi…font boyutu küçülsün büyüsün


 Pazarları çok seviyoruz. Bir sürü çeşit arasından meyve sebzeyi seçmek, köylünün ürettiği bir ürünü aracısız alabilmek çok güzel.

Bazı pazarlarımızda çok büyük miktarlarda satış yapılıyor. Giyecek satışıyla ünlenen ve Ulus pazarı; hem giyecek, hem yiyecek, hem de ev eşyasında son derece güzel seçenekler sunan Bostancı pazarı kaldırılıyor. Artık büyük marketler mi baskı yapmıştır, ne olmuştur bilmiyoruz ama elden giden pazarlarımız olduğu bir gerçek.

Mevcut pazarlarımız içinde bir iki tanesi özellikle dikkate değer. Birincisi, Şişli Feriköy’de Cumartesi günleri kurulan “ekolojik pazar”. Burada Çanakkale, Antalya, Muğla, Afyon, Eskişehir, Bursa, Kuşadası, Bozyazı, Aydıncık, Anamur, Gökçeada, Niğde, Alaplı, Mudurnu, Samsun, Kayseri ve İzmir’de üretilen sertifikalı ekolojik ürünler satılıyor.

Bu pazara gitmeden insanı en çok düşündüren şey fiyatları. Gitmeyenler çok pahalı olabileceğini düşünüyor. Şöyle söyleyelim; Beşiktaş’ta ortalama bir marketin fiyatlarıyla hemen hemen aynı. Aldığınız şeylerde hormon, kimyasal, ilaç olmadığını bilmek de ayrı bir duygu.

Pazara sabahları erken gitmekte fayda var. Gökçeada’dan gelen, doğal şirden mayasıyla yapılan peynirleri, kendi ürününü satan Çanakkaleli, Bursalı, Alaplılı, Eskişehirli üreticilerin ürettiklerini, Assos’tan gelen zeytinyağını özellikle tavsiye ederim.

Ekolojik pazarda sadece sertifikalı ürünleri değil, köylünün “doğal” ürünlerini de görmeyi bekliyoruz. Malum, sertifika almak köylünün belini büken bir maliyet. Atadan kalma tohumlarıyla, doğal gübreyle ürün yetiştiren köylü de bu pazarda yer alabilmeli.

İkincisi, Pazar günleri Kasımpaşa’da kurulan “İnebolu pazarı”. Kastamonu İnebolu’dan gelen üreticiler ekmek, yoğurt, mantar, meyve, sebze, siyez bulguru, kuşburnu marmeladı satıyorlar. İki üç sokağa yayılan küçük bir pazar ama sattıkları şeyler çok güzel. Bu pazarı bilenler sabah erkenden gidip, az miktarda gelmiş lezzetleri deyim yerindeyse “kapışıyorlar”. 

Üçüncüsü, gene Cumartesi günleri Pendik tren istasyonu yakınlarında kurulan pazar. Bu pazarda da her şey var ama en çok Bilecikli üreticilerin getirdiklerini seviyorum. Taze köy sütü, kalın çekilmiş mısır unu, mevsimine göre otlar, meyve, sebze, yumurta bulunuyor bu pazarda.

Çarşamba günleri kurulan Fatih pazarını, Beykoz’da kurulan pazarı da çok sevenler var, ama ben henüz görmedim. Hangi gün ne pazarı var diye merak ediyorsanız küçük bir liste:

Pazartesi: Bahçelievler
Salı: Kadıköy
Çarşamba: Bostancı, Fatih, Yeşilköy (Bostancı pazarı E-5’e yakın yeni yerine taşındı)
Perşembe: Erenköy, Merter, Suadiye
Cuma: Kartal, Kocamustafapaşa, Üsküdar
Cumartesi: Şişli (ekolojik), Pendik, Beşiktaş, Bahçeşehir, Bakırköy, Beykoz
Pazar: Soğanlık, Küçükçekmece, Kasımpaşa (İnebolu pazarı)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !